Praca za granicą zawsze kojarzyła się nam jako lepiej płatna, bardziej prestiżowa. Dzisiaj jest podobnie, chociaż zmienia się forma zatrudnienia. Jeszcze kilka lat temu Polacy wyjeżdżali do krajów zachodnich głównie do pracy przy zbiorach czy opieki nad osobami starszymi. Dzisiaj znacznie częściej zatrudniają się oni w dużych firmach i korporacjach, zajmując stanowiska eksperckie. 

Praca i mieszkanie w Niemczech

Decydując się na zatrudnienie w Niemczech często wywracamy swoje życie do góry nogami – musimy nie tylko znaleźć dla siebie odpowiednie lokum, ale i dopełnić formalności związanych z podatkami czy naszą umową o pracę. Na szczęście w wielu tych kwestiach możemy liczyć na pomoc samego pracodawcy, który w ten sposób wspiera nowych pracowników. 

Decydując się na pracę w Niemczech często ściągamy do siebie naszych bliskich: współmałżonka, dzieci. Warto pamiętać o tym, że Niemcy dbają o rodziny, szczególnie te z małymi dziećmi. Pracując przez 180 dni zgodnie z prawem niemieckim nabywamy nieograniczony obowiązek podatkowy i tym samym możemy wnioskować o zasiłek, jakim jest Kindergeld. Czym jest, na kogo przysługuje?

Kindergeld – zasiłek socjalny na dziecko

Kindergeld to nic innego jak zasiłek przyznawany na każde dziecko w rodzinie. Kindergeld przysługuje dzieciom do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, jak również dzieciom niepełnosprawnym bez ograniczeń wiekowych (o ile niepełnosprawność zostanie orzeczona przez lekarza przed ukończeniem 18 roku życia. Kindergeld wypłacany jest również w przypadku, kiedy dziecko pozostaje w kraju pochodzenia. 

Kindergeld to spory zastrzyk gotówki, który może znacząco podreperować domowy budżet, ale też być przeznaczony na dodatkowe zajęcia dla dziecka, zakup komputera, niezbędnych materiałów do nauki. 

Author

Comments are closed.