Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa kompleksowo chroniąca wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu nie musisz naprawiać wozu uszkodzonego w wyniku kolizji z własnej kieszeni – likwidacja szkody spoczywa na barkach towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o obowiązkowej polisie? Jakie konsekwencje poniosą zapominalscy kierowcy, którzy przeoczą termin wygaśnięcia umowy? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie OC – gwarancja bezpieczeństwa

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej. Zakres polisy określa ustawa. Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Co ważne, ubezpieczony musi być każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet od lat nieużywany motor stojący w garażu.

Wysokość składki nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce jego zamieszkania, model i marka ubezpieczanego pojazdu, rok jego produkcji, pojemność silnika, moc. Na podstawie wszystkich zmiennych ubezpieczyciel szacuje wypadkowość pojazdu i określa koszty ewentualnych napraw. Najwięcej za polisę zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy niemający na koncie zniżek za bezszkodową jazdę.

Brak ubezpieczenia… I co dalej?

Chcesz nieco zaoszczędzić i przełożyć podpisanie nowej polisy o kilka tygodni? Lepiej zastanów się dwa razy! Przerwanie ciągłości polisy już o jeden dzień powoduje poważne problemy finansowe. UFG nakłada na zapominalskich kierowców dotkliwe kary. Ich wysokość kształtuje się następująco:

  • 1-3 dni bez ochrony – 1200 zł;
  • 4-14 dni bez ochrony – 3010 zł;
  • Ponad 14 dni – 6020 zł.

Niełatwa sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy spowodujesz stłuczkę nieubezpieczonym pojazdem.

Author

Comments are closed.