Zdobycie certyfikatów leży na sercu coraz większej ilości przedsiębiorstw. W szczególności, jeżeli spojrzy się na to pod względem zysków jakie będzie można osiągnąć. Tych certyfikatów jest bardzo dużo. Najpopularniejszy to ISO 9001. Skąd wynika jego popularność i jakie są główne założenia? Warto przyjrzeć się tematowi.

Waga ISO 9001

Certyfikat ISO 9001 jest tak mocno popularny z wielu względów. Jeden z czynników to ten odnoszący się do faktu, że można tak naprawde zastosować go w każdym przedsiębiorstwie. Niezależnie od tego czy ma się do czynienia z małą firmą czy też z wielką korporacją – każdy może się o taki dokument postarać. Potrzebne będzie jedynie wsparcie takich firm jak DJB doradztwo, które pomoże przystosować normy do potrzeb organizacji. Tak aby było można cieszyć się nowoczesnym systemem zarządzania jakością.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na popularnośc jest spełnianie określonych wymogów – w szczególności jeżeli spojrzy się na to pod względem prawnym. Jest to o tyle ważne, że każda firma tak naprawde planuje sie rozwijać. Będzie to musiało nastąpić prędzej czy później, aby móc dopasować się do wymogów konsumentów.

Założenia ISO 9001

Audyt ISO 9001 pomaga wprowadzić do procesów danej organizacji główne założenia. Tak aby firma odczuwała, że nie tylko ma do czynienia z przymusem. Są one potrzebne również do tego, aby móc czerpać z takich zmian same korzyści.

Warto jednak zapoznać się z tym jakie są tak naprawde te główne założenia. Część z nich odnosi się do redukcji kosztów. Wydawać by się to mogło niemożliwe, ale tak nie będzie. Będzie to możliwe dzięki temu, że poszczególne procesy produkcyjne będą lepiej zarządzane. Działania skupią się chociażby na tym, aby wyeliminować wadliwe materiały czy też ryzyko wystąpienia innych błędów.

Przeprowadzony audyt ISO 9001 sprawi, że będzie można lepiej skoncentrować się na kliencie i na rozpoznaniu jego potrzeb. Co za tym dalej idzie, będzie można dopasować lepiej swoje produkty/usługi, ciesząc się tym samym uznaniem środowiska. 

Kolejnym ważnym tematem jest podejście procesowe i systemowe. Głównie chodzi tu o zrozumienie, że wszystkie procesy – niezależnie od tego na jakim poziomie się one odbywają – są ze sobą wzajemnie powiązane. Systemowość sprawia, że zarządzanie każdym z tych elementów będzie możliwe w jednym ciągu. Usprawni to późniejsze działania, które będą zawsze realizowane w z góry przewidzianym czasie, bez żadnych opóźnień. 

 

Author

Comments are closed.