Zdałeś egzamin na prawo jazdy i nie możesz doczekać się, aż wsiądziesz do samochodu i przejedziesz się miejskimi ulicami? Zanim zaczniesz w pełni korzystać z przywileju bycia kierowcą, musisz uzbroić się w cierpliwość. Uprawnienia do kierowania samochodem uzyskasz dopiero wtedy, kiedy odbierzesz dokument potwierdzający twoje umiejętności. Ile się czeka na prawo jazdy w tym roku? Sprawdź!

Sprawdzamy, ile się czeka na prawo jazdy

Zastanawiasz się, ile się czeka na prawo jazdy? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: to zależy! Czas oczekiwania na wydanie dokumentu uzależniony jest od kilku czynników. Największe znaczenie spośród nich odgrywa liczba wniosków, które wpłyną do urzędu.

Procedury w tym zakresie ściśle określa polskie prawo, a dokładniej rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231). Proces rusza, kiedy WORD lub MORD, w którym zdawałeś egzamin, wyśle stosowną informację do wydziału komunikacji. Następnie świeżo upieczony kierowca składa wniosek oraz reguluje opłatę w wysokości 100,50 zł.

Jaka jednostka wydaje dokumenty?

Prawo jazdy, tak samo jak dowody osobiste czy paszporty, wyrabiane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wszystkie wnioski realizowane są w jednym miejscu, co wydłuża cały proces. Na czas oczekiwania mogą wpłynąć nieprzewidziane komplikacje, na przykład brak wymaganych załączników czy błędy we wniosku. Osoby czekające na prawo jazdy otrzymują swoje dokumenty przeważnie w ciągu 14 dni od momentu dostarczenia potwierdzenia wniesienia opłaty.

 

 

Author

Comments are closed.