Kupując własny samochód, warto stworzyć listę formalności, których należy dopełnić. Jednym z najważniejszych zagadnień jest ubezpieczenie samochodu. W Polsce posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do zakupu polisy OC, nie jest to jednak jedyna forma ubezpieczenia, dostępna na rynku.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – polisa OC

Jedną z najczęściej kupowanych polis ubezpieczeniowych jest bez wątpienia polisa OC. Ubezpieczenie samochodu tego typu jest obowiązkowe – jeśli podczas kontroli okaże się, że kierowca nie posiada ważnego OC, zostanie na niego nałożony wysoki mandat. Ubezpieczenie samochodu OC jest polisą chroniącą innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji spowodowanej przez posiadacza polisy, to ubezpieczyciel pokryje podstawowe koszty napraw czy leczenia osób poszkodowanych. Ubezpieczenie OC to polisa roczna – warto pamiętać o konieczności jej przedłużenia, gdyż każdy dzień bez ważnej polisy grozi wysokimi jarami finansowymi. Polisa OC nie ma stałej ceny – wysokość składki może zmieniać się z roku na rok i być zależna od wieku i uzbieranych zniżek posiadacza pojazdu, jak również od marki, wieku i pojemności silnika samochodu czy motocykla.

OC – dodatkowe ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu można kupić również by chronić własny pojazd – autocasco to produkt dedykowany przede wszystkim dla samochodów nowych i kilkuletnich. Autocasco chroni przed następstwami kolizji, kradzieży czy całkowitego zniszczenia samochodu. Wysokość polisy zależy od wybranego zakresu ochrony. Decydując się na AC, konieczne jest wybranie wariantu serwisowego lub kosztorysowego. Jest to istotne zagadnienie podczas usuwania powstałej szkody. Kolejną formą ubezpieczenia może być Assistance – ten rodzaj polisy pozwala na zachowanie większego komfortu w czasie jazdy.

Author

Comments are closed.