Kask jest najważniejszym elementem stroju każdego jeźdźca, zarówno początkującej osoby po raz pierwszy dosiadającej konia, jak i doświadczonego profesjonalisty. Kaski jeździeckie chronią głowę i górny odcinek kręgosłupa, minimalizując skutki upadku z konia czy innego urazu. Jak wybrać nakrycie głowy, aby zapewnić sobie najlepszą ochronę? Sprawdź!

Czym charakteryzują się dobre kaski jeździeckie?

Kaski jeździeckie produkowane przez najlepszych producentów są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Obecnie większość dobrych modeli wykonanych jest z poliwęglanu. Wytrzymałe skorupy wyściełane są gąbkami amortyzującymi wstrząsy i wchłaniającymi pot. Wkład jest wymienny, co sprzyja utrzymaniu higieny. Ważną częścią konstrukcji jest elastyczny, niewielki daszek chroniący nos. W skorupie znajdują się otwory wentylacyjne zapewniające optymalną cyrkulację powietrza i zapobiegające przegrzewaniu się głowy w gorące dni. Zadbaj o to, aby rozmiar kasku był starannie dopasowany do obwodu Twojej głowy. Ponadto, zwróć uwagę, czy wybrany model spełnia rygorystyczne normy i posiada niezbędne certyfikaty (aktualna norma bezpieczeństwa to VG1 01.040 2014-12).

Używany kask? Niekoniecznie

Szkółki jeździeckie i stadniny często dają swoim klientom możliwość wypożyczenia kasku. Zanim zrezygnujesz z własnego nakrycia głowy na rzecz używanego modelu, zastanów się dwa razy. Warto mieć świadomość, że nawet niewielkie, niezauważalne na pierwszy rzut oka uszkodzenie kasku obniża skuteczność ochrony. Wybierając nakrycie głowy, którego historii nie znasz, sporo ryzykujesz. Ponadto, korzystanie z używanego kasku jest niehigieniczne.

 

 

Author

Comments are closed.