Posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do corocznego kupna policy OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to dokument, bez którego nie powinniśmy jeździć samochodem. Czym jest OC? Kiedy jest niezbędne? Jakie kary grożą nam za niedopełnienie obowiązku posiadania policy odpowiedzialności cywilnej?

Polisa blisko zawsze podczas jazdy samochodem

Przyjemność płynąca z możliwości bezproblemowego przemieszczania się z miejsca na miejsce jest olbrzymia. Właściciele samochodów często nie wyobrażają sobie życia bez nich. Poza dbaniem o stan techniczny samochodu oraz jego prezencję musimy jednak pamiętać o ważnym zagadnieniu, jakim jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC jest wymagane prawnie w Polsce i pozwala na pokrycie finansowych szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Szkody te mogą dotyczyć zarówno naprawę uszkodzonego pojazdu, jak i leczenia osób poszkodowanych w kolizjach. Brak ubezpieczenia OC skutkuje nie tylko mandatami, ale również koniecznością wzięcia odpowiedzialności finansowej za wypadki na swoje barki. Polisa OC ważna jest przez rok od momentu zakupu. Po tym czasie konieczny jest zakup nowej polisy, najlepiej z zachowaniem jej ciągłości. 

Gdzie kupimy polisę OC?

Ubezpieczenie samochodu sprzedawane jest w filmach ubezpieczeniowych – warto wiedzieć, że wysokość polisy nie jest stała, a jej cena wynika nie tylko z naszego wieku czy naszego doświadczenia jako kierowców, ale też z bezwypadkowej jazdy, posiadanych zniżek czy też wieku naszego samochodu. Zakupu polisy możemy dokonać w biurach ubezpieczeniowych, jak również przez Internet – to wygodna opcja, szczególnie dla osób mieszkających z dala od centrów miast. Poza polisą OC możemy również zainteresować się dodatkowymi ubezpieczeniami naszego samochodu, takimi jak autocasco czy assistance. 

Author

Comments are closed.