Każdy kierowca musi bezwzględnie stosować się do znaków pionowych i poziomych. To właśnie oznaczenia wyznaczają zasady poruszania się na danych odcinkach i zapewniają płynność ruchu. Co ważne, znaki umieszczane są na drogach zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Zgodnie z przepisami, każdy znak musi być solidnie zamontowany. Dlaczego prawidłowe, solidne podtrzymanie znaków drogowych jest tak istotne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego? W jaki sposób jednostki odpowiedzialne za stan dróg zabezpieczają pionowe oznaczenia? Sprawdź!

Solidne podtrzymanie znaków drogowych dla większego bezpieczeństwa

Znaki drogowe i inne urządzenia BRD (czyli słupki, pachołki, tymczasowa sygnalizacja świetna, fale świetlne) są niezbędnym elementem infrastruktury drogowej. Niestety, pod wpływem silnego wiatru, ulewnego deszczu albo nieostrożności kierowców oznaczenia mogą zmieniać swoje położenie, przewracać się albo przekręcać. Podtrzymanie znaków drogowych zapobiega takim sytuacjom.

Jeszcze do niedawna powszechne było unieruchamianie znaków przy pomocy worków z piaskiem, betonowych bloków albo nawet felg. Dzisiaj jednostki odpowiedzialne za stan danego odcinka rezygnują z prowizorycznych obciążeń na rzecz pewnych rozwiązań. Do podtrzymywania znaków drogowych służą specjalne bazy. Najlepsze modele wykonane są z PCV. Tworzywo sztuczne jest odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Taka baza nie niszczeje pod wpływem długotrwałej ekspozycji na wodę czy mróz oraz nie pęka, jeśli najedzie na nią samochód. Bazy pewnie przylegają do podłoża, co zapobiega niekontrolowanemu przesuwaniu się znaków. Nowoczesne modele są uniwersalne. Bazy wyposażone są w otwory montażowe pasujące do większości znaków. Mogą być modułowo łączone w rozbudowane platformy o dużej stabilności.

Zastosowanie podstaw pod znaki

Modułowe, uniwersalne bazy pod znaki drogowe znajdują szerokie zastosowanie. Służą nie tylko do unieruchamiania tymczasowych i stałych znaków i tablic informacyjnych, ale również zabezpieczania placów budowy i przestrzeni eventowej przy pomocy ażurowych ogrodzeń, wyznaczania nowych pasów ruchu czy tworzenia oznakowania wzdłuż linii kolejowych czy lotnisk.

Author

Comments are closed.