Innowacyjne technologie w biznesie mogą przynieść wiele korzyści. Pozwalają wyprzedzić konkurencję, a stosowanie nowoczesnych metod usprawnia pracę. Jednym z takich rozwiązań jest blockchain – dowiedz się, na czym polega i jak możesz wykorzystać go w swojej firmie.

Blockchain – co to?

Blockchain to technologia, która polega na zapisie danych za pomocą bloków w łańcuchu. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala w bezpieczny sposób przechowywać i przesyłać poufne informacje. Najczęściej stosowane jest do zapisu transakcji, stanowiąc kolejny krok w procesie, jakim jest transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa.

Na czym polega blockchain?

Technologia łańcuchowego zapisu danych powstała w 2008 roku. Na początku służyła jedynie do obsługi transakcji w kryptowalutach, z czasem jednak została wykorzystana również przez banki i inne instytucje finansowe. Blockchain posiada bowiem cechy, które sprawiają, że jest bezpiecznym rozwiązaniem. Są to:

  • rozproszenie – dane przechowywane są na tysiącach komputerów na całym świecie należących do użytkowników, a nie na jednym serwerze;
  • niezależność – blockchain od początku do końca obsługuje każdą transakcję, bez angażowania zewnętrznych podmiotów;
  • transparentność i demokratyczność – każdy użytkownik ma dostęp do historii operacji.

Te właściwości sprawiają, że blockchain znajduje zastosowanie nie tylko w bankowości, ale także w innych branżach. 

Blockchain – dla kogo?

Cyfryzacja następuje w firmach każdej branży, jednak istnieją takie rodzaje działalności, które mogą szczególnie skorzystać z wprowadzenia technologii blockchain. Są to przede wszystkim organizacje w sektorze finansowym, takie jak banki czy ubezpieczyciele. Transparentność transakcji i ogólny dostęp do ich historii sprawia, że stają się one bardziej godne zaufania. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych operacji są chronione przed nieautoryzowanymi użytkownikami. Decentralizacja przechowywania danych natomiast chroni je przed uszkodzeniem spowodowanym awarią infrastruktury informatycznej. 

Blokchain – zastosowanie

Inne branże, które mogą skorzystać z tego rozwiązania, to m.in. sektor medyczny i farmaceutyczny. Zapis historii medycznej pacjenta w technologii blockchain znacznie ułatwia pracownikom medycznym przeprowadzenie wywiadu i diagnostykę, tym samym podnosząc jakość usługi. Technologia ta ma zastosowanie także w handlu nieruchomościami. Znacznie usprawnia obieg dokumentów, takich jak akty notarialne czy umowy najmu, zapewniając im poufność i bezpieczeństwo. Z tego samego powodu system ten może być wykorzystany w instytucjach administracji publicznej, zmniejszając liczbę biurokracyjnych procedur. Także branża transportowa i logistyczna może wykorzystać blockchain, np. w celu prowadzenia rejestru pojazdów czy ich historii. 

Jak wykorzystać blockchain w swojej firmie?

Wdrożenie technologii blockchain w strukturę firmy może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim niesie to ze sobą wiele oszczędności, zmniejszając liczbę wykonywanych na co dzień operacji. Aby system ten mógł być wykorzystany w pełni swojego potencjału, konieczne jest przygotowanie do tego pracowników, przeprowadzenie szkoleń, a także zakomunikowanie klientom wykorzystania tak innowacyjnego rozwiązania. W tym celu warto korzystać z pomocy doradców z zewnątrz, których znaleźć można na platformie Redegate. Ich doświadczenie i wiedza pomoże w przeprowadzeniu transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie. 

Author

Comments are closed.